Glen Moray Distillery Edition 2004 Burgundy Cask

Glen Moray – Anmeldelse 4 ud af 4

Glen Moray Distillery Edition 2004 Burgundy Cask

*Flaske modtaget af importør MBWS og Glen Moray Distillery

Dette er den sidste anmeldelse i Glen Moray serien. Har du endnu ikke læst de andre kan du læse dem her:

Glen Moray Elgin Classic

Glen Moray Elgin Classic Port Cask Finish

Glen Moray 10 Fired Oak

Denne anmeldelse har jeg virkelig glædet mig til at skrive. Det er en af Glen Moray’s egen Distillery Editions udgaver. De har i år lavet 3 udgaver som alle har lagt på vinfade, alle 3 i fadstyrke. Denne er på 60,1%. Whiskyerne er henholdsvis 16 og 17 år, denne er 16. Det gør dem til de ældste whiskyer der har lagt i vinfade som er udgivet fra Glen Moray nogensinde. De 3 whiskyer har hver især lagret på disse vinfade:

  • Chardonnay Cask
  • Burgundy Cask
  • Chenin Blanc Cask

Denne har så lagt på bourgogne vinfade. Den har fået en smuk rød gylden farve som man med det samme ligger mærke til. 

På grund af Corona har destilleriet været lukket for besøgende, så hvis man bor i Skotland kan man ringe til destilleriet og købe en flaske derfra. Det skal lige siges at dette ikke er et finish hvor den har lagt få år, det er 16 hele år den har lagret på bourgogne fade, så jeg forventer en smag som er meget uvant.

 

Smagning:

 

Duft: Duften er sød, men man kan tydelig dufte den er tør! Der er fuld smæk på noterne.  Den dufter af appelsiner og marcipan! En fantastisk duft man hurtig bliver fanget af. Der er også et snert af æblekage.

Smag: Smagen fylder ekstremt meget. Grundet den høje alkoholprocent brænder den også, men efter nogle dråber vand åbner den sig også op. Smagsnoter minder om et snert af solbær, og hindbær. Fornemmer også tropiske frugter. Munden bliver fuldstændig tørret ud, hvilket er et plus i min bog.

Eftersmag: Eftersmagen er lang og tør. Samtidig har man også alle de overstående noter blandet sammen. Sødme og tørheden passer rigtig godt sammen.

 

Vurdering: Jeg syntes dette er en fantastisk whisky, og det viser hvor meget man kan få ud af at eksperimentere med forskellige fade, og hvordan de kan blive så forskellige fra traditionelle whisky lagringer på eksempelvis bourbon eller sherry fade. Det med at lagre whisky på vinfade er et stort gamble, men jeg må sige de er kommet virkelig godt i mål med denne!

 

Karakter: 90/100

Kategori: Fremragende
Hvordan basere jeg denne vurdering?
Læs mere her: Mit scoringssystem